BAŞKANIMIZDAN

   KÜLTÜR SANAT KÖŞESİ
   ÜYE LİSTEMİZ
   ÖNEMLİ DUYURULAR
VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI...
KUTLAMA...
KUTLAMA...
Mecitözü Yaren Eczanesi sahibi Ecz. Songül ERDOĞAN'ın Arif Ali isminde oğlu dünyaya gelmiştir. ALLA...
VEFAT VE BAĞSAĞLIĞI...
    YÖNETİCİ GİRİŞİ
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
   İSTATİSTİKLER
 
    BASIN AÇIKLAMASI.Saygıdeğer Halkımız;

  Yerel bir gazetemizde  ''Hasta yakınlarının ilaç tepkisi'' başlığı ile yayınlanan bir haber üzerine; halkımızın kafasında yanlış bilgi oluşmaması veya oluşan bilgi kirliliğine netlik kazandırmak için, Eczacı Odamızca bir açıklama yapma ihtiyacı hasıl olmuştur.

Eczanelerimizin; Türkiye genelinde 25.728 noktasında halkımıza sağlık hizmeti veren birinci basamak sağlık hizmet sunucuları olduklarını ve her türlü şartta, gece-gündüz, büyük özveri ve fedakarlıklar ile hizmet verdiklerini defaten dile getirmişimdir.

ECZACI KOLAY YETİŞMİYOR...

Zorlu bir eğitim sonrası mesleki ehliyetini alan Eczacı; halkımıza hizmet ederken, bazen haksız eleştirilere maruz kalmaktadır. Hastalarımız ; hem hastalığının verdiği ruh hali ile hem de eczaneye gelene kadar yaşadığı varsa olumsuzluk veya aksaklıkların faturasını eczacıya çıkarmaya çalışmakta, bazen de tüm sağlık mensuplarına yaptığı gibi dozunu kaçırmaktadırlar. Hasta, tedavisindeki aksaklığı da hep eczacıya mal etmeye çalışmaktadır. Çünkü; Eczacı özel sektör, bu işten para kazanıyor! Fakat hasta şunu unutuyor, Eczacı sadece ilacı satmıyor, ilaç konusunda en yetkin kişi. Eczaneye gelene kadar; hastane yolunda, hastanedeki muayene, tahlil, tetkik için saatlerce zamanı geçiyor, eczanede geçen bir dakikaya bile tahammül edemiyor. İlacının tarifini bile dinlemeden, alıp çıkmanın hesabını yapıyor. Bu boya küpü değil ki sağlık, o da aceleye gelmez ve hata kabul etmez... Tüm aksaklıkta eczacıya mal edilemez.

LÜTFEN ! SORUNUN ECZACI KAYNAKLI OLMAYAN SEBEPLERİNİ,     DİKKATLİCE OKUR MUSUNUZ ?...

OYSA Kİ; hekim hep aynı ilacı tercih etmiş ve eczanede kalmadığında sipariş verilecek ilaç depoları da akşam saat 19:00 gibi kapanmış ise veya depo açık olsa da ilaç firması ilacın üretimini durdurdu ise, üretimi olmayan veya depo kapalı olduğu için nöbetçi eczane '' elimizde bu ilaç ve eşdeğerleri kalmadı hocam yerine uygun gördüğünüz bir ilacı seçer misiniz? '' diye reçeteyi yazan hekimi aradığında; '' sizde yoksa yarın alsın '' ya da '' tedavi için bu ilacı kullanmamız şart '' cevabını alıyorsa, ola ki hekim '' gelsin düzelteyim '' dediğinde manuel reçete ise hastanın gidip hekime paraflatması gerekiyorsa, manuel reçetede oynama var diye reçeteyi yazan hekim imzalayıp kaşelemeden Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK ) geri ödeme yapmıyorsa, e- reçete yazılmayıp manuel reçete düzenlendiğinde ilaç karekodunu okutana kadar manuel reçetenin bandrolündeki minicik harf ve rakamlar ile kodlanmış 15-16 bilgiyi elektronik ortama elle işlemek için zaman geçip hasta fazladan eczanede bekliyorsa, hekimin yazdığı ilacın ödenmesi için gerekli teşhis veya açıklama olmadığında SGK ilaç bedelini ödemiyorsa, hekim muayene edip teşhisini koymuş ve tedavi için uygun gördüğü ilacı yazdığında; SGK bu ilacı şu  branş yazarsa öderim, diğer hekim yazarsa ödemem diyorsa, hasta e-reçete şifresini kaybetmiş veya hastane hastaya vermemiş ise, manuel reçetenin işlemleri ( bandrolü, sistem çalışmıyor veya acil kaşesi, reçete teşhisi, hekimin imzası veya kaşesi... ) eksik ise ve bunlar olmayınca da SGK ödeme yapmıyorsa, hastadan alıp SGK 'ya teslim ettiğimiz hastanın muayene ücretleri çok çıkıyorsa ve hastaya daha önce muayene olduğu poliklinikleri hatırlatıp bilgisayar çıktısı olmasına rağmen bir personel yarım saat izah ediyor eczanede hizmet yavaşlıyorsa, SGK referans fiyat uyguladığından hasta emekli de olsa ilaç fiyat farkı çıkıyorsa, ya da ödemeden çıkmış SGK ilacın hiç bir kısmını ödemiyorsa, kamu yararına hizmet veren eczacıya sağlık otoritesi antibiyotik, antidepresan gibi ilaçları reçetesiz satamazsın diyor ve hasta alamayınca izah edilse de sözde mağduriyetini eczacıya mal ediyorsa, günlerce reçete cebinde gezip almayan veya ilaç üretilmediği için ilacını alamayan hasta piyasada olmayan ilacı nöbetçi eczanede yok algısı yaratılıyorsa ... vb.

Alt alta sıralasam gazetenin tam sayfasını dolduracak bu sebeplerin eczacı neresinde, kamuoyunun takdirine sunuyorum. Hiç bir eczanem hastasına ilaç yok demek istemez yani ilaç bulunmayan eczane diye hafızalarda kalmak istemez. Hele de antibiyotik ve ateş düşürücü gibi ilaçlar eğer üretimi var ise eczane raflarımızda yok olmaz. Fakat çok tercih edilmeyen veya az vakası olduğu için nadir reçetelenen bir ilaç da gündüz bile eczanelerde hazırda hatta depolarda bulunmuyorsa, buna da eczanece yapılacak bir şey yok. Çünkü; Sağlık Bakanlığınca yayınlanan eczanelerde bulundurulması zorunlu ilaç listesinde olmayan bir ilaç için, eczacıma  niye elinde yok diyemeyiz. Zaten sürekli tercih edilen ilaçlar eczanelerce yeterince hazır bulunduruluyor. Bir de Eczacım; o gün hangi ilaç yazılacak, hangi hastalıktan dolayı kaç kişi muayeneye gidecek bilemez ki. Dolayısı ile piyasada bulunan binlerce ilaçtan, sınırsız sayıda alma şansı da yok.Biz çözümün parçası olduğumuz kadarını çözüyoruz. Örneğin  ; mevsimsel yoğunluklarda nöbetçi eczane sayısını artırıyor,eleman sayısı az olan nöbetçi eczanelere meslektaşlarından imece usulü destek almalarını telkinde bulunuyor, rafında nöbete yetecek kadar ilacı olmayan eczacımızı da uyarıyor ve denetimini yapıyoruz.

ARA SIRA GÜNDEME GELEN NÖBETÇİ ECZANE SAYISI...

Değerli basınımız ve saygıdeğer halkımız; bazen de nöbetçi eczane sayıları yetersizmiş gibi bir algı yaratılmaya çalışılmaktadır. Odamız ile iletişime geçen BİMER şikayetinde bulunan veya Eczaneme gelen bazı hastalar; her zaman hastane yanında, Gazi Caddesi 'nde, her mahallede bir nöbetçi eczane olması gerektiğini belirtmekteler. Fakat; ertesi gün nöbet tutan personellerine izin veren eczanelerim nöbet ertesi mesailerine kesintisiz devam etmektedirler. Şehrimizde faaliyet gösteren eczanelerimizin lokasyonlarına ve sayılarına bakılınca; bu talep karşılanamaz. Her yaptığı kayıt altında olan eczanenin; iş kanunlarına göre de bunu sağlaması  fiiliyatta kolay gözükmemektedir. Öyle ki; Çorum Merkezde 5 eczane nöbetçi olsa da, hastane yanı veya caddedeki eczaneye odaklanılmakta, diğer nöbetçi eczanelerde yoğunluk yaşanmamaktadır. Yani sorun gene çözülememektedir.

Bazen de nöbetçi eczaneye yolun karşısındaki kaldırımdan bakıp; kapısı kapalı diye  nöbetçi eczane kapatmış gitmiş diye BİMER 'e şikayet yazmış hastalarımızda var. Yaşanmış böyle bir olayda; Eczacımızın savunması talep edilmiş, bize mail attığı kamera kayıtlarında Eczacı ile personelinin eczanesinde nöbetinin başında olduğu, ilgili hastanın yolun karşısından bakıp geçtiği de tespit edilmiştir. Eczacılarımız; nöbetlerinde özellikle gece saat 24:00'dan sonra güvenlik amaçlı kapılarını kilitlemekte,hasta zile basınca kapıyı açıp hizmetlerine devam etmektedirler, bu da kanunlara uygundur.

45.Bölge Çorum Eczacı Odası olarak; Sağlık Otoritemiz ve Mülki Amirlerimiz ile sürekli iletişim halinde kalarak ve Kamunun sağlıkta bir paydaşı olduğumuzun bilincince davranarak üzerimize düşenleri şimdiye kadar hep yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz.Yaşanan sıkıntıların Eczacı Odamıza iletilmesini, çözüm adına talep ediyorum.

Haberi hazırlayan basın mensubu ile telefon konuşması yaptığımda; gazeteyi arayan bir hastanın, mağduriyetini dile getirmesi üzerine haber yaptığını tarafıma iletmiştir. Görüntüdeki eczanenin Çorum'dan bir Eczaneye ait olmadığını dile getirdiğimde de bir eczacımız töhmet altında kalmasın diye basın arşivinden bir eczane fotoğrafı kullandığını söylemiştir. Bu  haberde  bir kasıt olmadığını fark ettim. En doğru bilgiye Yönetim Kurulumuz 'dan ulaşabileceklerini ifade ederek; bundan sonra yaşanacak münferit bir durumda da, Odamız ile iletişime geçmelerini  kendilerinden rica ettim. Gene  de yanlış bir algı oluşmaması adına açıklama yapma gereği duyulmuştur.

Bu vesile ile; Tüm halkımıza sağlıklı  günler diler, saygılar sunarım.

 

                                                                                         TEB

                                                              45.BÖLGE ÇORUM ECZACI ODASI

                                                                             Yönetim Kurulu Adına

                                                                                        Başkan

                                                                        Ecz. Sönmez ÇALIŞKAN

                                                                                        


 
30  Temmuz  2021  Cuma Günü
ÇORUM NÖBETÇİ ECZANELERİ
 
İLÇE NÖBETÇİ ECZANELERİ
ÇORUM ECZACI ODASI TURNİKE SİSTEMİ
CEZAEVI SIRASI ECZANEMIZ
FAKÜLTE ECZANESİ  Sıra
KAN ÜRÜNÜ SIRASI ECZANEMIZ
PAPATYA ECZANESİ  Sıra
HUZUREVI SIRASI ECZANEMIZ
YASEMİN ECZANESİ  Sıra
ERİTROPOETEİN VE DARBEPOETEİN
PINAR ECZANESİ  Sıra
PERİTON DİYALİZ SOLİSYON
UYSAL ECZANESİ  Sıra
ELEKTRONİK TABELE LİSTESİ

copyright © 2016Tüm hakları www.corumeo.org Çorum Eczacı Odası'na aittir. Bu sitede yer alan sağlıkla ilgili bilgiler hekimlerin tavsiyeleri yerine kullanılamaz

Design and coding