BAŞKANIMIZDAN

   KÜLTÜR SANAT KÖŞESİ
   ÜYE LİSTEMİZ
   ÖNEMLİ DUYURULAR
VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI...
KUTLAMA...
KUTLAMA...
Mecitözü Yaren Eczanesi sahibi Ecz. Songül ERDOĞAN'ın Arif Ali isminde oğlu dünyaya gelmiştir. ALLA...
VEFAT VE BAĞSAĞLIĞI...
    YÖNETİCİ GİRİŞİ
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
   İSTATİSTİKLER
 
    Birlikte DMD’yi Yenelim 7 Eylül Dünya Duchenne Farkındalık Günü.


Birlikte DMD’yi Yenelim

7 Eylül Dünya Duchenne Farkındalık Günü

DMD (Duchenne Muscular Dystrophy), genetik geçişli olmakla birlikte çocuklarda 3 ila 5 yaşları arasında bulgu veren, ilerleyici kas yıkımı ve zayıflığına neden olan genetik nadir bir hastalıktır. Her 3 bin 500 - 4 bin erkek çocuktan birinde rastlanan DMD’de kız çocukları taşıyıcı olmakla birlikte taşıyıcı olan kız çocuklarda da nadiren çeşitli semptomlar görülebilmektedir. DMD’nin ne yazık ki hâlihazırda bilinen bir tedavisi bulunmamaktadır. Pek çok bilim insanı, hastalığa karşı etkin tedaviler geliştirebilmek için araştırmalarını sürdürmektedir.

DMD, çok ciddi bakım ve destek gerektiren bir hastalıktır.Binlerce çocuğu ve ailesini etkilemektedir. Bu sebeple özellikle DMD farkındalığı için mücadele eden ailelerin kurdukları dernekler, organizasyonlar desteklenmelidir. DMD’li çocukların ve ailelerinin seslerini duyurmaya gayret edilmelidir.

Tüm DMD hastalarımızın daha iyi sağlık hizmetlerine ulaşmaları ve tedavide yaşanan yeni gelişmelerden mümkün olan en kısa sürede yararlanmaları adına kamu otoritesine de büyük görevler düştüğünü hatırlatmak isteriz. Özellikle nadir hastalıklara yönelik ilaçların bulunması, üretimi ve hastaya erişimi konusunda tüm dünyanın daha duyarlı olması ve AR-GE çalışmalarına kaynak aktarımı konusunda daha fazla çaba sarf etmesi gerekir. Türk Eczacıları Birliği olarak bu konudaki tüm paydaşlarımızı da ortaklaşmaya ve DMD hastalarının aileleri ile dayanışmaya davet ediyoruz.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

 

 
19  Eylül  2021  Pazar Günü
ÇORUM NÖBETÇİ ECZANELERİ
 
İLÇE NÖBETÇİ ECZANELERİ
ÇORUM ECZACI ODASI TURNİKE SİSTEMİ
CEZAEVI SIRASI ECZANEMIZ
SONER ECZANESİ  Sıra
KAN ÜRÜNÜ SIRASI ECZANEMIZ
YASEMİN ECZANESİ  Sıra
HUZUREVI SIRASI ECZANEMIZ
ODABAŞ ECZANESİ  Sıra
ERİTROPOETEİN VE DARBEPOETEİN
MACİTOĞLU ECZANESİ  Sıra
PERİTON DİYALİZ SOLİSYON
ÖMÜR ECZANESİ  Sıra
ELEKTRONİK TABELE LİSTESİ

copyright © 2016Tüm hakları www.corumeo.org Çorum Eczacı Odası'na aittir. Bu sitede yer alan sağlıkla ilgili bilgiler hekimlerin tavsiyeleri yerine kullanılamaz

Design and coding