BAŞKANIMIZDAN

   KÜLTÜR SANAT KÖŞESİ
   ÜYE LİSTEMİZ
   ÖNEMLİ DUYURULAR
VEFAT VE BAĞSAĞLIĞI...
Koçak Eczanesi sahibi Ecz. Doğuhan KOÇAK'ın Farah Deniz isminde kızı dünyaya gelmiştir. ALLAH 'tan s...
VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI...
Odabaş Eczanesi sahibi Ecz. Selim ODABAŞ'ın İshak Uraz isminde oğlu dünyaya gelmiştir. ALLAH 'tan sa...
YARDIMCI ECZACI...
    YÖNETİCİ GİRİŞİ
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
   İSTATİSTİKLER
 
    İFK Güncellemesi Eczacılar İçin Yaşamsaldır.


İFK Güncellemesi Eczacılar İçin Yaşamsaldır

Eczanelerimiz uzun yıllardır ekonomik bir girdabın içerisinde savrulmaktadır. Mart 2020’den bu yana yaşadığımız COVID-19 pandemisi ise ekonomik problemlerimizi daha da belirgin hâle getirmiştir. Eczacılarımızın nitelikli ve kesintisiz ilaç-sağlık danışmanlığı hizmeti vermesi adına ekonomik kaygılardan uzak olmaları son derece önemlidir.

Türkiye’de ilacın fiyatını da eczacılarımızın kârlılık oranını da Sağlık Bakanlığı belirlemektedir. İlaç Fiyat Kararnamesi ise eczacının gelirlerinin belirlendiği ana kaynaktır. 2009 yılından bu yana İlaç Fiyat Kararnamesi’nde eczacı lehine bir düzenleme yapılmamıştır. Bu da eczacıların reel gelirinde ciddi bir azalma anlamına gelmektedir. Öte yandan eczacılar, on yılı aşkın süredir İlaç Fiyat Kararnamesi’nde yeni bir değişiklik yapılmasını beklemektedir.

Türk Eczacıları Birliği olarak konuya ilişkin yıllardır taleplerimizi net bir şekilde sıraladık. Enflasyon artmakta, Avro değeri artmakta, buna karşın eczacının geliri düşmektedir. Ancak bu erime tablosuna rağmen, eczacının hayatta kalmasını sağlayacak somut adımlar atılmamıştır.

Bir kez daha Sağlık Bakanlığımıza sesleniyor ve tekrarlıyoruz:

  • Eczanelerin yaygınlığını korumak ve eczacıların ekonomik kayıplarını telafi etmek için İlaç Fiyat Kararnamesi’nde hem kademeler hem de kârlılık yüzdeleri güncellenmelidir.
  • Tüm dünyada eczacıların özellikle kronik hastalara yönelik olarak verdiği farmasötik bakım hizmetinde fonksiyonu artmakta ve karşılığında eczacılar meslek hakkı noktasında belirli ücretler almaktadır. Benzer uygulamalar ülkemizde de uygulamaya konulmalıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

 
5  Mart  2021  Cuma Günü
ÇORUM NÖBETÇİ ECZANELERİ
 
İLÇE NÖBETÇİ ECZANELERİ
ÇORUM ECZACI ODASI TURNİKE SİSTEMİ
CEZAEVI SIRASI ECZANEMIZ
SEDA ECZANESİ  Sıra
KAN ÜRÜNÜ SIRASI ECZANEMIZ
SERKAN ECZANESİ  Sıra
HUZUREVI SIRASI ECZANEMIZ
FATİH ECZANESİ  Sıra
ERİTROPOETEİN VE DARBEPOETEİN
PAPATYA ECZANESİ  Sıra
PERİTON DİYALİZ SOLİSYON
ÇALIŞKAN ECZANESİ  Sıra
ELEKTRONİK TABELE LİSTESİ

copyright © 2016Tüm hakları www.corumeo.org Çorum Eczacı Odası'na aittir. Bu sitede yer alan sağlıkla ilgili bilgiler hekimlerin tavsiyeleri yerine kullanılamaz

Design and coding