BAŞKANIMIZDAN

   KÜLTÜR SANAT KÖŞESİ
   ÜYE LİSTEMİZ
   ÖNEMLİ DUYURULAR
ODAMIZ NÖBET KOMİSYONU TARAFINDAN BELİRLENEN 5 AYLIK NÖBET LİSTELERİ HAKKINDA......
Türker Eczanesi sahibi Ecz. Halil İbrahim TÜRKER 'in annesi Solmaz TÜRKER vefat etmiştir. Merhumenin...
ODAMIZ NÖBET KOMİSYONU TARAFINDAN BELİRLENEN 3 AYLIK NÖBET LİSTELERİ HAKKINDA.......
Çorum Merkez İsbir Eczanesi sahibi Ecz. Hüseyin İSBİR ' in kardeşi Kazım İSBİR vefat etmiştir. Merhu...
Alaca İlçesi Hayat Eczanesi sahibi Ecz. Ayhan YILDIRIM ' ın babası İsmail YILDIRIM vefat etmiştir. M...
Uysal Eczanesi sahibi Ecz. Sedat UYSAL’ın babası Mehmet Celal UYSAL vefat etmiştir. Merhumun cenazes...
Vefa Eczanesi sahibi Ecz. Mustafa GÖBELEK 'e geçirmiş olduğu rahatsızlıktan dolayı geçmiş olsun der ...
Buhara Eczanesi sahibi Ecz. M. Tuba AKDAĞ' ın babası Zekai ERBAY vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 0...
İskilip İlçesi Eski Üyemiz 18. Dönem Milletvekili Ecz. Mustafa NAMLI vefat etmiştir. Merhumun cenaze...
ODAMIZ NÖBET KOMİSYONU TARAFINDAN BELİRLENEN 6 AYLIK NÖBET LİSTELERİ HAKKINDA......
Dodurga - Hayat Eczanesi sahibi Ecz. Sibel ÇAKAR AÇAR ve Faruk AÇAR 'ın Mehmet Rüzgar isminde oğulla...
Meslektaşımız, LEBLEBİCİOĞLU Eczanesinin sahibi Ecz. Enver LEBLEBİCİOĞLU 'nun kızı Ayşegül OKAY, Çor...
Eğitim Eczanesi sahibi Ecz. Yasemin BOZDOĞAN ' ın babası , Bozdoğan Eczanesi sahibi Ecz. Arif Sami B...
Sungurlu İlçesi Merkez Eczanesi sahibi Ecz. Ömer METE 'nin kardeşi Celal METE vefat etmiştir. Merhum...
Sungurlu İlçesi Merkez Eczanesi sahibi Ecz. Ömer METE ' nin kayınpederi Faruk ULUSALOĞLU vefat etm...
Odamız üyesi Ecz. Oya ALAYBEYOĞLU ' nun annesi Türkan ALAYBEYOĞLU vefat etmiştir.. Merhumenin cenaz...
2018 YILI MART - NİSAN - MAYIS - HAZİRAN - TEMMUZ - AĞUTOS AYLARI TOPLU NÖBET LİSTELERİ HAKKINDA......
Özçetin Eczanesi sahibi Ecz. Ahu TOKATLI ve Volkan Eczanesi sahibi Ecz. Volkan TOKATLI 'nın Mert i...
Funda Eczanesi sahibi Ecz. Funda ÇETİNTÜRK KARTAL ve Fakülte Eczanesi sahibi Ecz. Hamdi KARTAL'ın D...
    YÖNETİCİ GİRİŞİ
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
   İSTATİSTİKLER
 
    Basına ve Kamuoyuna.


Basına ve kamuoyuna,

Yanlış, bilinçsiz ve gereksiz ilaç kullanımı, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de halk sağlığını tehdit eden sorunlardan biri. Dünya Sağlık Örgütü’nün verileri; ilaçların % 50’sinden  fazlasının uygun olmayan şekilde reçetelendirildiğini, temin edildiğini, satıldığını ve hastaların ilaçlarını doğru şekilde kullanmadığını gösteriyor. Küresel bir sorun olan akılcı olmayan ilaç kullanımı; hastalıkların tekrarlaması/uzaması, ilaçların hastaya zarar verme riskinin artması, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesi, hastanın ilaç bağımlısı olması, ilaçların yanlış kullanılması, etkileşim riski bulunan ilaçların bir arada kullanılması, kaynakların gereksiz kullanımı gibi pek çok tıbbi ve ekonomik sorunu da beraberinde getiriyor.

Antibiyotik direnci halk sağlığını tehdit ediyor

Akılcı olmayan ilaca dair akla ilk gelen konulardan birisi de yanlış, gereksiz ve aşırı kullanımdan kaynaklı antibiyotik direncidir. Küresel halk sağlığı açısından bakıldığında önlem alınmadığı takdirde 2050 yılında antibiyotik direncine bağlı olarak her yıl 10 milyon kişinin hayatını kaybedeceği öngörülmekte. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de antibiyotik direncine ilişkin kampanyalar yürütülüyor. Ülkemizde son yıllarda Sağlık Bakanlığı’nın akılcı antibiyotik kullanımına ilişkin yaptığı kampanyaları takip ediyor ve destekliyoruz. Bu kampanyaların da yardımıyla akılcı olmayan antibiyotik kullanımında son yıllara oranla düşüş olsa da hâlihazırdaki oranların, istenen düzeyde olmadığını söylemek mümkün. 2018 verilerine göre OECD ülkelerinde günlük antibiyotik kullanım miktarı ortalama 20,8 iken Türkiye’de bu oran 40,6’dır.

Sağlık okuryazarlığı istenen seviyede değil

Sağlık okuryazarlığının düşük olması akılcı ilaç kullanımının önündeki en büyük engellerden birisidir. Dünya Sağlık Örgütü, sağlık okuryazarlığını “Sağlıklı olma halinin sürdürülmesi ve geliştirilmesi yolunda bireylerin bilgiye erişim, bilgiyi anlama ve kullanma yeteneği ile motivasyonunu belirleyen bilişsel ve sosyal beceriler” olarak tanımlamıştır.

Bir toplumdaki yetersiz sağlık sonuçlarının ortaya çıkışının, söz konusu toplumdaki sağlık okuryazarlığının düzeyi ile ilişkili olduğu unutulmamalı; düşük sağlık okuryazarlığının, sağlık harcamalarında artışı, sağlıkta eşitsizliği, koruyucu sağlık hizmetlerinde yetersizliği beraberinde getirdiği göz önünde bulundurulmalıdır.

Etkin ve etkili ilaç kullanımı, çağdaş eczacılığın en önemli ögelerindendir. Halka en yakın sağlık danışmanı olarak ülkenin her yerinde hizmet veren eczacılarımız; düşük seviyedeki sağlık okuryazarlığının yol açabileceği olumsuzluklara karşı ilacın akılcı kullanımı, tedavi sürecinin yönetimi, toplum sağlığının korunması noktasında önemli roller üstlenmektedir.

Buna bağlı olarak reçetesiz ilaç konusunun ciddi bir halk sağlığı sorunu olarak karşımızda durduğunu hatırlatmakta fayda var. Reçetesiz ilaç kategorisinin genişletilmesi beraberinde reklamı ve ilaçların eczane dışına çıkmasını getirecektir. Bunun yanı sıra ilacın gelişigüzel, uygunsuz, akılcı ilaç ilkelerine aykırı şekilde kullanımına neden olacak ve kamu ilaç harcamalarının artmasına sebebiyet verecektir. Sağlık parametrelerinde ciddi bir tahribata yol açacak olan bu durumu düzeltmek için de daha fazla harcama yapılması gerekecektir.

Sağlık profesyonelleri iş birliği içinde olmalıdır

Akılcı ilaç kullanımı; ilaç politikalarının belirlenmesinden başlayan, ilacın üretiminden dağıtımına, hekimin reçetelendirmesinden eczaneden temin edilmesine, saklanma koşullarından imhasına uzanan bir süreci kapsamaktadır.

Hekimin yönlendirmesi olmadan, eczacıya danışılmadan yürütülen tedavilerin yarardan çok zarar vereceği, tedavinin kişiye özgü olduğu kamuoyuna etkili bir şekilde anlatılmalıdır. İlacın doğru kullanılmadığı takdirde istenmeyen pek çok sonuca yol açacağı unutulmamalı; kimyasal ya da bitkisel kökenli tüm ilaçlar, yalnızca ilacın uzmanı olan eczacıların danışmanlığında halka ulaştırılmalıdır.

Söz konusu sorunlarla mücadele etmek için akılcı ilaç kullanımını sağlayacak politikaların ve uygulamaların bir an evvel hayata geçirilmesi gerekmektedir. Sağlığa ayrılan bütçenin yetersiz olduğu, sağlıkta cepten harcamaların giderek arttığı, sağlık okuryazarlığının düşük olduğu toplumumuzda akılcı ilaç kullanımını sağlamak adına başta hekimler ve eczacılar olmak üzere tüm sağlık profesyonelleri, sağlık otoritesi, meslek örgütleri ve üniversitelerin iş birliği halinde çalışması elzemdir.

Temelde her ilaç toksik bir maddedir ve uygunsuz kullanıldığında ölümle dahi sonuçlanabilecek ciddi hasarlar oluşturabilir. Öte yandan bilinçli ve uygun kullanıldığında ise insan ve toplum sağlığının sürdürülebilmesi, geliştirilebilmesi adına vazgeçilmezdir. Türk Eczacıları Birliği olarak bu bilinçle hareket ediyor; ülkemizin her yerinde kesintisiz sağlık ve ilaç danışmanlığı hizmeti veren, akılcı ilaç kullanımına öncülük eden meslektaşlarımızla gereksiz ilaç kullanımının önüne geçiyor, toplum sağlığına ve kamuya katkı sunmaya devam ediyoruz.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ


 
22  Mayıs  2019  Çarşamba Günü
ÇORUM NÖBETÇİ ECZANELERİ
İLÇE NÖBETÇİ ECZANELERİ
ÇORUM ECZACI ODASI TURNİKE SİSTEMİ
CEZAEVI SIRASI ECZANEMIZ
ŞİFA ECZANESİ  Sıradaki
KAN ÜRÜNÜ SIRASI ECZANEMIZ
AKMAN ECZANESİ  Sıradaki
HUZUREVI SIRASI ECZANEMIZ
ÖZÇETİN ECZANESİ  Sıradaki
ERİTROPOETEİN VE DARBEPOETEİN DİYALİZ
VOLKAN ECZANESİ  Sıradaki
PERİTON DİYALİZ SOLİSYON
LEBLEBİCİOĞLU ECZANESİ  Sıradaki
ELEKTRONİK TABELE LİSTESİ

copyright © 2016Tüm hakları www.corumeo.org Çorum Eczacı Odası'na aittir. Bu sitede yer alan sağlıkla ilgili bilgiler hekimlerin tavsiyeleri yerine kullanılamaz

Design and coding